Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Není nic staršího než včerejší noviny?_11

30. 11. 2014 13:16:17
„ Ne všechny ministerské návrhy jsou špatné. Dnes všichni vědí, že vysoké školy mají obrovské potíže s kvalitou. Jsou často uzavřené vnější debatě, nechtějí si připustit, že učí zastaralými metodami. Studenti nejednou mlčky přijímají špatné přednášky, protože pasivita jim usnadňuje cestu k závěrečnému diplomu. Kritické myšlení se na řadě vysokých škol nepěstuje vůbec. ... “ Respekt 10/2012, 5.-11.3.2012, Erik Tabery: Studentské rebelie. Proč stojí za to studentům naslouchat, str.15-16

A bude hůř. Jak občas, opatrně, zmiňuje odborník, genetický fond se zhoršuje. Ale protože to zavání eugenikou, dál se to nerozvádí. Přesto stoupá počet VŠ absolventů. Souvisí to vůbec nějak? ptám se ironicky.

Když už se objevila univerzitní pobočka i ve městě s cca 30 000 obyvateli, bez nějakých výrazných vyučujících, není už celkem co dodávat. Zatímco specializovaná lékařská pracoviště se koncentrují, aby bylo zajištěno, že lékař se setká za rok s nějakým minimálním počtem případů, ve vysokém školství je trend opačný. Univerzita ve Sládkovičovu bude asi vyhledávána. Podle mapy je asi 30 km od východního okraje Bratislavy; zhruba stejně daleko do Nitry a Trnavy. Proč tedy?

Pokud by vám šlo o život, asi vyhledáte lékařské pracoviště někde ve velkém městě, kde je dostupné, navštěvované a tedy asi zkušenější než v malé obci, kde se s danou diagnozou lékař nesetkal celý život. To není nic proti tomu lékaři, ale jistě by I on sám doporučil konzultaci u zkušenějšího kolegy. Ostatně konsilia v nemocnici jsou celkem běžná. U vysokého školství ale nejde o život, ale v lepším případě o vzdělání. V tom horším jen o diplom a titul.

V poslední době se setkávám s absolventy různých VŠ. Převážně humanitních oborů. Brigádníci jsou oni (ony) I já.

Zajímá mě, jaké předměty studovali (spíše studovaly) a na jaké téma dělali (dělaly) diplomky. Dělá to na mě dojem nesouvisle nakupených předmětů, zařazených jen proto, že na dané škole byl někdo, kdo ten předmět učil, bylo třeba ho zaměstnat a tak se tedy předmět zařadil. Předmět, který nesouvisí se studiem, se najednou objeví uprostřed studia, ve 3.ročníku. Nikým nečekán. Na nic nenavazuje. A opět se, nepotřebný pro další studium I praxi, zanoří. Žasnu nad náhodně poskládanou náplní studia. Není to jen můj dojem, sami studenti to potvrzují.

Ostatně v době, kdy byly (nevím, jestli ještě jsou, mé děti už jsou za VŠ), školy financovány podle počtu studentů, nebylo nic jednoduššího než jich přijmout hodně. A pak je vyházet. Škola získá dost peněz a navíc vypadá jako náročná. I když ve skutečnosti bere každého. Některé obory mi připadají jako vyprávění o oboru. Podle předmětů, jejich vyprávěcí náplně a toho, že se do školy prakticky moc nemusí, chodí se na brigády během dne. A pokud je nutno, sednou na to večer a do rána mají vystaráno. Zdůrazňuji, že ne všechny obory. Ale hlavně netechnická studia.

I když i techniky. Můj bývalý kolega, bývalý asistent na VUT, občas zasedal u obhajob diplomek. A pravil, že už dlouho neviděl výkres. U strojařů. To mě, ač nestrojaře, udivuje taky.

Možná, že to brzy dojde do stadia, o kterém mi vyprávěla jedna vrátná na koleji. Vrátní jsou všude dobře informováni, ti kolejní určitě. Vzpomněla na tzv. rychlokvašky. Já jim nezdrobněle říkám rychlokvasy nebo rychlokvachy. To jsou ti, kteří kdysi, myslím v 50.letech, zvládli střední školu (gymnazijního typu) za rok. Včetně maturity. S podmínkou, že nepůjdou na techniky, ale na humanitní obory. Minimálně znalost matematiky by jim musela po takovém studiu chybět. Nestačili by ani pochopit definice, natož něco spočítat. O pochopení souvislostí nemluvě.

Ostatně, podívejte se na žebřík (je dost dlouhý, proto žebřík a na žebříček) porovnávající celosvětově VŠ. Kde jsou české univerzity. Je to smutné a nějak se to moc nelepší. Asi si bohatí absolventi svých škol neváží. A nepodporují je. Možná nevědí, jaký obor a kde vystudovali. Ale něco asi vystudovali. Nějaký diplom mají, ale už si nevzpomenou z čeho a odkud. Často to ani podle jejich úrovně nepoznáte.

Trochu sebeironie nezaškodí, takže závěrem:

Kdo je nejostřejším kritikem? Neúspěšný diletant.” Johann Wolfgang Goethe (citováno v KRAUS, duben 2012).

Autor: Pokorná Mirka | neděle 30.11.2014 13:16 | karma článku: 12.77 | přečteno: 493x

Další články blogera

Pokorná Mirka

Zákony profesora Parkinsona platí,

napadá mě často. Naposledy, když jsem slyšela o jednání nově zvolené poslanecké sněmovny. Parkinson bylo skutečné jméno skutečného profesora.

21.11.2017 v 15:19 | Karma článku: 15.87 | Přečteno: 544 |

Pokorná Mirka

Čím méně víte, tím lépe spíte

Je titul knihy. Autor "David Satter (1947), je americký novinář a přední odborník na Rusko a bývalý Sovětský svaz. Vystudoval Chicagskou univerzitu a Oxford, kde získal titul z politické filozofie.

14.11.2017 v 14:21 | Karma článku: 5.16 | Přečteno: 221 |

Pokorná Mirka

Drobná úvaha o zákonech

Všichni jezdí v autech, proto se nikam nedostaneme. Na všechno jsou zákony. Je jich nepřehledně mnoho. Proto si každý dělá, co chce. A ti, kteří nemají dost peněz na fikané právníky, budou občas potrestáni. Lépe nahodile.

6.9.2017 v 15:12 | Karma článku: 10.05 | Přečteno: 344 |

Pokorná Mirka

Miloš Zeman a rok 1989

Vždycky znovu. Přemýšlím, proč vždycky znovu se objeví něco jako revoluce, snaha o obrodu nebo jak se to dá nazvat.

6.9.2017 v 9:33 | Karma článku: 7.47 | Přečteno: 491 |

Další články z rubriky Ostatní

Marek Valiček

Radši dojedou domu zpocená, než pozvracená!

"Asi si budu o Jéžíška přát k vánocum nějakou tu kouzelnou zaklínací hůlku a pak ten brajgl kolem nás vysmejčim."

22.11.2017 v 9:00 | Karma článku: 9.47 | Přečteno: 187 | Diskuse

Libuse Palkova

Mateřství jako služba Bohu

Myslíte že úloha matky, a vše co mateřství obnáší, je srovnatelné s povinnostmi a prací třeba takového katolického kněze? Na tuhle myšlenku mě přivedla nedávná diskuze na zdejším blogu

22.11.2017 v 8:12 | Karma článku: 8.88 | Přečteno: 219 | Diskuse

Jarka Jarvis

Země šusťáků

Zajímalo by mě, co to poslední dobou znečišťuje vzduch, že se pořád chce někdo od někoho odtrhávat: Katalánsko od Španělska, Quebec od Kanady, Skotsko od Británie. Zřejmě nikdy neslyšeli o Svatoplukovi, a jeho prutech.

22.11.2017 v 7:28 | Karma článku: 6.69 | Přečteno: 215 | Diskuse

Helena Vlachová

O dobrých lidech mezi námi

Sdělovací prostředky nás zahlcují především negativními zprávami. Jako by nestačilo, že je venku mlha, prší a rychle se stmívá...

22.11.2017 v 6:02 | Karma článku: 7.23 | Přečteno: 183 | Diskuse

Pokorná Mirka

Zákony profesora Parkinsona platí,

napadá mě často. Naposledy, když jsem slyšela o jednání nově zvolené poslanecké sněmovny. Parkinson bylo skutečné jméno skutečného profesora.

21.11.2017 v 15:19 | Karma článku: 15.87 | Přečteno: 542 |
Počet článků 227 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 674
Snažím se žít, neudílet nevyžádané rady,... Prošla jsem pár místy a profesemi. Nebyla jsem nikdy v žádné politické straně. Část toho, co mě zajímá a napadá, publikuji tady.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.