Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

?Není nic staršího než včerejší noviny?_ 13

7. 03. 2015 16:34:45
A což teprve dva, nebo dokonce tři, čtyři roky staré týdeníky. Náhodný výběr, jak to šlo, co mě zaujalo. Nakolik jsou aktuální ještě dnes, posuďte, něco z témat, které hýbaly děním tehdy. Zvýraznění je dílem autora citovaného článku, pokud není uvedeno jinak:

"Služba měla začít náhodně vytipovanému dopravnímu policistovi v osm ráno. Detektivové z policejní inspekce vyčkávali posazení v civilním autě, až policista nastartuje služební auto a vyrazí do ulic kontrolovat provoz. Měli pro dopraváka připraven test spolehlivosti, při němž si inspektoři chtěli nabídnutím fingovaného úplatku prověřit jeho odolnost proti korupci. Jenže se nic nedělo – hodinu, dvě, tři, inspektoři se v autě už hodně nudili. O půl dvanácté vyběhl policista ze služebny, skočil do auta a s puštěným majáčkem odjel na nedalekou benzinku. Proběhl regály, koupil dvě bagety a plechovku koly, skočil opět do auta a s majáčkem se řítil zpět na služebnu. Vyběhl z auta a na další dvě hodiny opět zmizel v útrobách policejní stanice. 'Později jsme zjistili důvod jeho spěchu, potřeboval si koupit jídlo mezi dvěma seriály, které běžely v televizi. Službu proseděl u obrazovky,' vzpomíná jeden z inspektorů na příhodu, která se odehrála letos na jaře. Podobných přitom sype z rukávu desítky. Jeden policista místo služby sedí s prutem na břehu řeky, vysílačku pověšenou na stromě. Další tráví službu u milenky, další si jde zahrát fotbal. Ministr vnitra Jan Kubice či policejní prezident Petr Lessy tyto příběhy znají, a i proto jsou jedním z důvodů připravované reformy policie. Reformy, na níž se tito dva klíčoví policejní činitelé zatím neshodli. ... Bude zrušeno zhruba dva tisíce funkcionářských míst, na nichž dnes sedí policisté s vysokými hodnostmi, platy či odměnami a jejichž práce, řečeno slovy komise, není pro policii efektivní. Řečeno slovy laika, berou platy v podstatě za zbytečnou práci. ...

S tím souvisí i příběh dopravního policisty zmíněný v úvodu. Svou službu mohl prosedět u televize jen proto, že ho kryl jeho nadřízený, který zase potřeboval, aby byli jeho podřízení shovívaví k jeho systému vedení útvaru, kde na samotného velitele vlastně nezbývá žádná práce. ... “ Respekt 43/2011, 24.10.- 30.10.2011, Kubice proti Lessymu. Blíží se konec nic nedělajících policistů, str.14

Rada Vacátko a jeho policajti by tohle asi nepochopili a takovou práci by asi dělat nechtěli. Říkalo se kdysi 'Mít kouska cti v těle'. Jak sami cítíte, je to hodně starý výraz. Dnes už nepoužívaný."Čest" je, milé děti, hodně staré slovo. Možná už zastaralé. Vyskytovalo se ve všech slovanských jazycích. Dnes už se s ním prakticky nesetkáváme. V Slovníku spisovné češtiny mu asi nejvíc odpovídá první zde uvedený význam :„ Mravní stav budící kladné společ.hodnocení, úctu: ... " . Možná ale i to je význam zastaralý.

Taky mě napadá, že reforem shora (nebo záměrů na ně) už bylo hodně. A výsledkem je stav beze změn. Pořád je někdo nový jmenován.

Co zkusit reformu zdola: Jako se volí šerif, volit šéfa policie v dané obci. Asi by se snažil o pořádek pod sebou, aby byl zvolen znovu. Nebylo by to tak anonymní jako dnes. A žádná politická strana by si to nemohla uzurpovat pro sebe a proto tam jmenovat nejméně výraznou figuru. Takže právě proto se to uskutečnit nemůže. Škoda.

Když už se volí zástupci do městské správy, prezident, ... proč ne policejní prezident, šéf místní policie a tak podobně. Vzpomeňte na diskuze kolem toho, jestli prezidenta volit přímo. Tehdy hlavní roli hrálo to, že větší množství různých tlaků je lepší než několik málo tlaků politických stran (tedy jejich sekretariátů, tedy několika málo, asi i neznámých, sil v pozadí). Ostatně to je důvod všech voleb, proč tedy ne této a minimalizace tlaků v pozadí. Že i velké množství lze ovlivnit, o tom nepochybuju, viz před volbami prezidenta Zemana vyvolávání strachů z vlivu Němců, ...

"Superporadce. Ministru dopravy Bártovi začal radit (asi za 200 000 Kč měsíčně) bývalý eurokomisař a člen komunistické strany Pavel Telička. Správně. V Bártově situaci je každá rada drahá. Jen škoda, že z našich peněz.“ Reflex 5/2011, 3.února 2011.

Jen připomínám, že Pavel Telička kandidoval ve volbách do Evropského parlamentu 2014. Viz můj blog "Volební lístky". Byl zvolen. A než jsem tohle stačila dopsat, objevil se Pavel Telička jako neformální mluvčí hnutí ANO pro zahraniční politiku (čtu v Respektu z 2.3.2015)

„ ... (Výraz Yahoo! Byl dvojnásobnou slovní hříčkou: jednak ironicky odkazoval k záporným postavám z 'Gulliverových cest', kde Jahuové jsou prasata 's lidskou podobou a zdáním rozumu', jednak je to zkratka 'yet another hierarchic officious oracle', tedy 'ještě jeden hierarchický oficiózní věštec.')“ Týden 34/2011, 22.srpna 2011

"Lupiči v Mariánských Lázních si pro změnu zopakovali loupež, která se jim povedla před čtyřmi roky – stejné místo, stejný způsob. U zlatnictví na kolonádě rozbili výlohu tak, že do ní nacouvali autem, a odvezli si šperky za patnáct milionů.“ Týden 47/2010, 22.listopadu 2010. Ještě že jsou zlatnictví na frekventovaných místech, kam chodí hodně lidí, policie a další. Jak by to dopadlo, kdyby byla na kraji města?

"Václav Klaus získal literární Cenu Egona Erwina Kische za knihu projevů Rok sedmý a současně pokřtil nové dílko Zápisky z cest. Prezident už má na kontě více než šedesát knih, čímž se rychle dotahuje na svého kolegu Jaroslava Vrchlického.“ Týden 39/2010, 27.září 2010

V Levných knihách si teď můžete koupit Rok první, Rok třetí, čtvrtý, Rok šestý, Rok osmý a možná i další, měli je tam vystavené v čele regálu. (Levné knihy vpravo od vstupu do Tesca Dornych Brno, stav ze 13.8.2014). Viděla jsem jen tyhle tituly, další mohly být za nimi. Jsou to jedny z nejlevnějších knih v prodejně, pouhých 9 (slovy devět) Kč. A to i když původní cena na cedulce je 299 Kč u těch nejstarších, u těch novějších 329 Kč a nakonec 359 Kč. Než jsem stačila článek dopsat, kniha z uvedené prodejny Levných knih zmizela. Nenašla jsem ji ani v jedné ze dvou dalších prodejen Levných knih, kde občas pátrám po pokladech: OC Avion (u prodejny Ikea) a na Masarykově ulici, u nádraží. Stoupa nebo neznámý obdivovatel?

Listuju a čtu dál. Až zase něco zajímavého vylovím, dám vědět.


Autor: Miroslava Pokorná | sobota 7.3.2015 16:34 | karma článku: 5.00 | přečteno: 324x

Další články blogera

Miroslava Pokorná

Poezie v kuchyni

Některé mé kuchařky jsou notně staré. Když říkám notně, tak třeba z roku 1944. Namátkou: Tajemství malochovatelské kuchyně, podle které jsem kdysi připravovala králíka tak, aby nesmrděl.Knížky o koření a bylinkách. Jídla ze soji

26.6.2017 v 1:29 | Karma článku: 5.34 | Přečteno: 126 |

Miroslava Pokorná

Takové beztvaré cosi

Nejspíš by se tomu dalo říkat hrouda. Asi z hlíny. Vystrčí vás s tím přede dveře. Ukaž, co umíš. Lze s tím naložit různě.

28.4.2016 v 14:08 | Karma článku: 6.15 | Přečteno: 274 |

Miroslava Pokorná

Trest

Byly doby, kdy bylo vězení pouhým čekáním na vlastní trest (stětí, vyhnání apod.). Dnes je věznění drahý špás, paradoxně placený i z daní postižených nebo jejich rodin.

27.4.2016 v 12:39 | Karma článku: 15.83 | Přečteno: 298 |

Miroslava Pokorná

Není nic staršího než včerejší noviny?_16

Rusko-trochu jinak. Matematika a ženy. Předčasný pohřeb, inscenovaný. Váš pohřeb podle vašeho přání. Náš podle našeho.

19.6.2015 v 13:18 | Karma článku: 5.89 | Přečteno: 307 |

Další články z rubriky Ostatní

Eva Sádecká

Kdo hledá, najde?

Čekáte na toho pravého? Brouzdáte na seznamkách? Vkládáte úsilí najít vaši druhou polovinu? To, co vám chybí? Toužíte se opět zamilovat?

23.7.2017 v 12:04 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 79 | Diskuse

Helena Vlachová

Vězňům bych mzdy nenavyšovala

Když se někdo ocitne ve vězení, ocitne se tam zaslouženě. Zaslouženě za to, že páchal trestné činy tak dlouho, až musel jít za katr

23.7.2017 v 9:05 | Karma článku: 11.92 | Přečteno: 324 | Diskuse

Zdeněk Šindlauer

Rozkaz zněl jasně: žena s koženou brašnou nesmí projet!

Napínavými příběhy se jen hemžím. No, ona je to v podstatě taková mravenčí práce, blogy a zase blogy ... nu tedy dobrá.

23.7.2017 v 7:35 | Karma článku: 16.05 | Přečteno: 724 | Diskuse

Libuse Palkova

Pro jedny terorista pro jiné hrdina

Generálu Mašínovi byl restituován majetek, četla jsem nedávno. No spíš jeho potomkům, napadne mnohé, jemu už to není nic platné..

23.7.2017 v 7:20 | Karma článku: 18.33 | Přečteno: 697 | Diskuse

Radka Kielbergerová

Čas táborových letních lásek

Na vnitřek víka sbaleného kufru na tábor si nalepit seznam věcí, přibalit krémy, čepici proti slunci a do seznamu to připsat. Ale žádná holka tam nepřipíše sbalenou tajnou naději, že by se na táboře mohl vyloupnout kluk...a láska

22.7.2017 v 11:07 | Karma článku: 17.37 | Přečteno: 432 | Diskuse
Počet článků 222 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 679
Snažím se žít, neudílet nevyžádané rady,... Prošla jsem pár místy a profesemi. Nebyla jsem nikdy v žádné politické straně. Část toho, co mě zajímá a napadá, publikuji tady.

Seznam rubrik

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.