Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Není nic staršího než včerejší noviny?_4

Skoro nabývám pocitu, že se nic nemění, opakuje se stále totéž. Žádný posun směrem k vyjasnění, nic nevyšetřeno, nic neukončeno. ... V blátě času se všechno znejasní, rozpatlá a zašlape. Jen jsem letos, poprvé, zaregistrovala zmínku o Paládiu Země české. Podle mého etymologického slovníku jeto „ posvátná socha Pallas Athény, pak záštita, ochrana“. O tom se dříve nemluvilo. Že by začátek nového spojení církve a státu? Nevím, jestli tenhle symbol znamená něco pro ty, kdo nejsou katolíci. Považuji to za náboženskou devocionálii (předmět sloužící k povznesení zbožnosti). Nikomu neberu jeho nadšení, ale já ho nesdílím.  

...V listopadu 2009 se britská královna při návštěvě London School of Economics zeptala, proč nikdo nedokázal krizi předpovědět. Nejváženější z jejích ekonomicky vzdělaných poddaných se jí pokusili odpovědět dopisem, ve kterém … došli k banálnímu závěru: všichni klíčoví účastníci uvažovali stejně a nedokázali si představit, že by nikdo z nich nedokázal včas rozeznat hrozící katastrofu a upozornit na ni.

Jejich představivost a předvídavost postihla jakási kolektivní slepota....

Po třech desetiletích finanční globalizace a řadě komplexních inovací i finanční trhy překročily hranici, za kterou už obecně vzdělaný člověk nechápal principy běžných transakcí.

Celá komunita finančních expertů je tím pádem propojená znalostmi i penězi, čímž vzniká tendence potlačovat nekonformní názory. Nejde o nějakou primitivní konspiraci či korupci, ale o prostý nezájem o názory a služby kritiků.Ti si pak časem rozmyslí, zda se jim vyplatí stát si za svým – a raději se přidají k hlavnímu názorovému proudu. …

Po třiceti letech sbližování názorů tak mohlo dojít k tomu, že všichni experti viděli fungování trhů téměř stejně a těch několik málo kritiků, kteří krizi předvídali, živořilo v nezájmu na horších univerzitách a v chudých výzkumných centrech. Jádro komunity debatovalo o detailech, ale základní předpoklady fungování trhů nikdo nezpochybňoval, až dokud je krize neusvědčila z kolektivní slepoty.

Podporujte kverulanty

Opakování tohoto scénáře není snadné zabránit. … Možným řešením je formální a systematická podpora výzkumných institucí, které budou mít v popisu práce podrobovat názory hlavního názorového proudu neustálé kritice. Ať už to budou akademická centra nebo něco na způsob ombudsmana pro finanční regulaci, důležité je, aby byl v centru dění a nešlo jej snadno ignorovat. … “ Respekt 28/2012, 9.—15.7.2012, str.26, Zdeněk Kudrna: Všichni královští bankéři. Proč málokdo předvídal finanční krizi a jak si vychovat kverulanty; Autor pracuje v Institutu pro výzkum evropské integrace Vídeňské univerzity

Tak mě napadá:

  • Co lidí se živí ve všech možných institucích Evropské unie? Počínaje armádou překladatelů, zřejmě i IT techniků a programátorů, komisařů, … A navazující řidiči a stěhováci, co převáží každý měsíc kamiony dokumentů mezi Štrasburkem a Bruselem, … A instituce, co zkoumají, jak na to (i když nejsou financované EU, ….). Publikoval někdo někdy tyhle počty? A náklady na ně? A efekt jejich práce? Ono asi lze těžko odmítnout dobře placené místo. Počínaje překládáním a konče komisařem. Nedávno jsem slyšela na Rádiu Plus, že noví komisaři budou mít stejné platy jako tzv.staří komisaři, tedy cca 21 000 euro/měsíc. Tedy cca 580 000 Kč/měsíc. Hrubého. Nevím jak se daní, jestli vůbec. S vyhlídkou, že si polepší i v důchodu. To asi člověk přestane mít námitky. Ano, mluví ze mne slepá závist. Jak dlouho bude mít Evropa na tyhle platy, provoz institucí, dotace zemědělcům, dotace na různé (často zbytečné) stavby a další? Osekat agendu a náklady asi chtějí jen ti, kdo zrovna kandidují do Evropského parlamentu. Potom už o tom nikdo nemluví. Už jsem slyšela o tom, že EU by měla dohnat USA. Aby to nedopadlo tak, jak se říkalo za socializmu o vztahu k USA: Dohnat a předehnat. Později: Dohnat. A ještě později, ale to už jen mezi sprostným lidem: Neztratit z dohledu koncová světla.
  • Dnes, v době Internetu, kdy lze publikovat prakticky cokoli, nepronikly na veřejnost žádné disentní názory? Nevznikla žádná odštěpená tzv.škola, skupina, neozval se žádný jedinec? Šlo by tohle někde jinde? V inženýrských nebo vědních oborech? Je to věda, jak se to tváří, nebo už ideologie? Tzv.totalitní ideologie, kde je možný jen jediný názor a za nesouhlas se trestá, třeba vyloučením z komunity? Jak by to dopadlo, kdyby šlo třeba stavbu chemického závodu? Spoléhat se na to, že rozeznáme hrozící katastrofu by se rovnalo slepé víře. A hrozilo, v případě opravdové katastrofy, následky pro původce: trestním oznámením, soudem a potrestáním viníků. V normálním pracovním životě musí existovat pojištění před průšvihem. Už ve fázi prvnívh úvaah a projekce. Mechanizmy na to jsou. Opominutí je dohledatelné a tudíž adresně postižitelné. A to mluvím o jednotlivé stavbě, byť rozsáhlé, ale asi pod rozlišovací schopností takových expertů. Proč se nikdo nepostavil na barikády z trosek, nezvedl prapor a s křikem TUDY! neukázal cestu? Proslavil by se. A při cestě zpět by byl první. Nikdo. Ani z těch, kteří sálali chytrost na sto honů. A hýřili suverénními radami. Není Evropa přes EU příliš centralizovaná i názorově a nepřístupná jakémukoli jinému názoru?
  • Celé to připomíná císařovy nové šaty. Bát se říct, že král je nahý. Vymýšlet nějaké další instituce je na draka. Proč to nejde jako v jiných, vědeckých, ne ideologických oborech? Samočisticí schopnost nestačí? A když nepomohla expertní znalost zevnitř, pomůže nějaká expertní znalost zvenku? Nutně musí být s problematikou méně obeznámená, je na informacích zevnitř závislá. Není systém bez zpětné vazby odsouzen k zániku? A nevěří se příliš těm, kteří se tváří sebevědomě a veškerou kritiku odmítají? Nebojíme se, my všichni, se zeptat, abychom nevypadali jako blbci? Není to něco jako kult osobnosti? Nepomohl by, aspoň trochu, zdravý rozum, kritičnost a nebát se zeptat? A proč se necháme vést jenom proto, že dotyční jsou arogantní, vysmáli by se nám a udělali z nás blbce? A jak to, že se vůbec dostali k takovému (polo)božskému statusu? K tématu viz také můj blog zde, článek Do roka a do měsíce, ze 14.11.2011.
  • Ale hlavně: Teď se ukázalo, že stát nenechá své velké padnout. A viníky potrestat. Co tohle pomyšlení udělá s těmi, kterých se to týká? Nebude se to opakovat?

„ … Zkušenost roku 2008 nás poučila, že není třeba před ekonomickými experty padat do prachu na kolena, naprostá většina z nich se někdy v životě mýlila. Většina „slovutných“ českých ekonomických expertů například papouškuje to, co si přečetli koncem 80. a začátkem 90.let, když byl v módě Milton Friedman, který je jim prorokem, po němž už žádný jiný nepřijde (proto si od té doby nic nového nečtou). …“ Respekt 9/2012, 27.2.-4.3. 2012, Všechnu moc expertnímu lidu!, str.18 

„ … Jednou z příčin vzniku finanční krize bylo to, že šéfové bank vůbec nerozuměli slavným kosmickým finančním produktům, ze kterých se později staly produkty spíše toxické než kosmické. Možná by nebylo od věci zavést povinné přezkušování: alespoň někdo v představenstvu by měl ovládat tajemství složitě konstruovaných, na vysoké matematice založených obchodů. Jinak by banka přišla o licenci. Když to nenapadne akcionáře, má to napadnout regulátora.“ Respekt 38/39/2011, 19.9.- 2.10.2011, Jan Macháček: Krádež a bankrot, str.26

 V té souvislosti mě napadá, že kdyby to bylo tak bezva a neškodné, proč by si to ti chytrolíni neprovozovali na vlastní triko. Udělali by si z toho svůj soukromý podnik. To by ovšem znamenalo, že by nesli odpovědnost, kdyby to krachlo.

Ale oni si z toho svůj podnik udělali. Pro zisky. Ztráty nenesli oni. Takže takový půlpodnik, nebo podnik s odbočenými ztrátami. Jak byla, už na začátku, v jejich smlouvě, stanovena odpovědnost? Asi nijak, protože jinak by z toho nevyklouzli tak snadno.

Každá pokladní v supermarketu zaplatí to, co jí chybí v kase. O tom se nediskutuje. Předmětem volby je maximálně způsob, jak to zaplatí. A to jsou ztráty nesrovnatelně menší. Má tzv.hmotnou zodpovědnost. 

Ostatně i v ČR, když jde o platy politiků, se mluví o tom, že jsou tak vysoké proto, že mají odpovědnost. Politickou odpovědnost. Ta se projevuje jak? Jsem na tomto světě už 66 let a ještě jsem neslyšela nikoho, kdo by řekl: Promiňte, mýlil jsem se, … Nebo jak se projevuje (prakticky) politická odpovědnost? To se mýlíme jen my, kdo nejsme v politice. Proto v politice být nemůžeme. Zvolením do parlamentu a stoupáním výše nabývají zřejmě politici neomylnosti. Chyby nedělají. Nebo je nevidí.  

Nevím, jestli se dostanu po smrti do nebe nebo do pekla (tam bych nechtěla, bude tam pár lidí, které bych nerada znovu potkala). A je tam taky nějaká hierarchie, podobně jako na Zemi? A pokud ano, je stejná? Nikdo neví. Asi proto, abychom se snažili co nejvíc. 

Mám zase něco načteno a napsáno, tak zase někdy příště.

 

Autor: Pokorná Mirka | úterý 30.9.2014 11:58 | karma článku: 9,42 | přečteno: 353x
  • Další články autora

Pokorná Mirka

Asi přestanu psát blog

Můj článek Politická korektnost versus skutečnost byl přesunut do sekce "Soukromý blog", moje reakce na email adminů do sekce "Hydepark", viz níže. Rozděl a panuj?

23.11.2017 v 12:43 | Karma: 16,70 | Přečteno: 623x | Hyde park

Pokorná Mirka

Politická korektnost a Kodex blogera

Cituji email, který jsem dnes dostala. Po publikování svého blogu Politická korektnost versus skutečnost. Citace je označena uvozovkami a odlišným typem písma. Má reakce následuje.

23.11.2017 v 11:41 | Karma: 25,76 | Přečteno: 818x | Hyde park

Pokorná Mirka

Politická korektnost versus skutečnost

Vězeni se dříve říkalo korekce. Korekce jako náprava. Korektnost chápu jako správnost. Politická korektnost by tedy byla politická správnost. A tady je vidět, že jde o nějakou specifickou správnost.

23.11.2017 v 10:21 | Karma: 21,46 | Přečteno: 744x | Ostatní

Pokorná Mirka

Zákony profesora Parkinsona platí,

napadá mě často. Naposledy, když jsem slyšela o jednání nově zvolené poslanecké sněmovny. Parkinson bylo skutečné jméno skutečného profesora.

21.11.2017 v 15:19 | Karma: 18,69 | Přečteno: 932x | Ostatní

Pokorná Mirka

Čím méně víte, tím lépe spíte

Je titul knihy. Autor "David Satter (1947), je americký novinář a přední odborník na Rusko a bývalý Sovětský svaz. Vystudoval Chicagskou univerzitu a Oxford, kde získal titul z politické filozofie.

14.11.2017 v 14:21 | Karma: 8,37 | Přečteno: 361x | Ostatní
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Spousta obětí střelby mohla být zachráněna, řekla matka Rakušanovi

25. dubna 2024  16:02,  aktualizováno  17:53

Na jednání výboru pro bezpečnost Sněmovny kvůli snaze opozičního ANO zřídit vyšetřovací komisi k...

Digitální stavební řízení od července bude, slíbil Bartoš. Provoz přirovnal k D1

25. dubna 2024

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš ve čtvrtek prohlásil, že digitální stavební řízení bude...

Deník Metro rozšiřuje regionální zpravodajství a zvyšuje náklad

25. dubna 2024

Deník Metro z portfolia mediální skupiny MAFRA posiluje přítomnost v regionech a zároveň zvyšuje...

Podvody přesáhly pět milionů, žalobce viní pojišťováka i jeho otce lékaře

25. dubna 2024  16:23

Z pojistných podvodů s celkovou škodou přesahující pět milionů korun obžaloval krajský státní...

  • Počet článků 229
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 700x
Snažím se žít, neudílet nevyžádané rady,...
Prošla jsem pár místy a profesemi.
Nebyla jsem nikdy v žádné politické straně.

Část toho, co mě zajímá a napadá, publikuji tady.